«

»

Dec 05

Czytam, więc jestem!

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Jaworznie-  Hania i Zuzanna Grzegorczyk oraz Filip Howaniec, wszyscy z klasy V A, przez ostatni miesiąc namawiali swoich rówieśników do czytania książek. Tym samym uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Fundację Nowoczesna Polska. Celem konkursu było zorganizowanie kampanii i przedstawienie swych działań w mediach społecznościowych. – Bardzo lubimy czytać, dlatego do udziału w konkursie nie trzeba było nas namawiać – mówi Hania Grzegorczyk. Trzyosobowy zespół okazał się bardzo kreatywny, a cała kampania sprawiła im wielką frajdę. – Na początku wymyśliliśmy hasło i logo kampanii, a potem kolejne jej etapy – opowiada Zuzia Grzegorczyk, prywatnie siostra bliźniaczka Hani. A trzeba przyznać, iż szkolna kampania pod hasłem „Czytam, więc jestem!” miała rozmach i przeprowadzana była z wielkim zaangażowaniem, a do jej wsparcia dzieciaki zaprosiły  innych. W jej ramach nagrane zostały krótkie filmiki, w którym znane i mniej znane osoby kończą zdanie – Czytanie jest fajne bo… I tak do czytania przekonywali między innymi: Franciszek Matysik – wydawca i redaktor naczelny portalu jaw.pl oraz DlaCiebie.tv, Ewelina Gac -autorka książki „Opowieści z końca świata”, Agnieszka Żądło – reporterka prasowa, redaktorka, poetka, Agnieszka Tokarska – projektantka mody, Dawid Łasut – krakowski społecznik, podróżnik, Patrycja Włodarczyk – lekkoatletka, trzykrotna mistrzyni Polski, Marta Pazio – Cebula – przewodnik po Krakowie. W filmikach pojawili się też blogerzy. W kampanii uczniów z „Piętnastki” nie zabrakło akcji plakatowej, konkursu plastycznego oraz akcji nazwanej „Asfaltowe cytaty”. Hania, Zuzia i Filip w różnych częściach miasta na asfalcie, chodnikach i placach oraz boiskach wypisywali kredą cytaty z książek. – Trochę smutno, iż zniknęły z pierwszym deszczem, ale może komuś przypomniały dawną lekturę, wywołały uśmiech, zastanowiły na chwilę oraz zachęciły do sięgnięcia po książkę – opowiada Filip Howaniec. Podobny uśmiech na twarzy wywołało spotkanie literacko – muzyczne, które w ramach akcji uczniowie przygotowali dla swoich młodszych kolegów z klasy pierwszej. Ostatnim punktem całej kampanii było wysłanie książki dookoła świata. – To trochę jak zabawa w podaj dalej – tłumaczy Zuzia. – Wysyłamy naszą ulubioną książkę w podróż. Każda kolejna osoba czyta książkę i przesyła ją dalej innemu dziecku – kontynuuje Filip. – Mamy nadzieję, że książka odbędzie podróż dookoła świata – mówią uczniowie z SP15 w Jaworznie. Nad projektem pieczę sprawował wychowawca Wojciech Mikos.